Prošlih godina, mnogo studija sprovedeno je na temu toga kako zvuk utiče na ukus hrane. Rezultati su pokazali da glasni zvukovi čine da hrana ima nezanimljiv ukus. Istraživači su čak sugerisali da je razlog zašto avionska hrana ima lošiji ukus, upravo buka u avionu.
Najnovije istraživanje koje je proveo Univerzitet u Južnoj Florida došlo je do saznanja da muzika ima velikog uticaja na to šta ćemo naručiti u restoranu.
Čak i prosto smanjivanje ili povećavanje muzike u restoranu utiče da li ćemo naručiti zdraviju ili nezdraviju opciju sa menija.
Obzirom da jačina muzike već dokazano utiče na srčani pritisak i podiže adrenalin, istraživači su dokazali i da mirnija muzika ima opuštajući efekat koji čine da gosti više obraćaju pažnju na to što naručuju i češće prave zdravije izbore.
Sa druge strane, glasnija muzika podstiče stimulaciju i podiže nivo stresa što vodi do nezdravijih izbora hrane.
Kako bi potvrdili ovu teoriju, istraživači su uzeli za primer jedan kafić u Švedskoj. Hrana na meniju podeljena je u tri kategorije – “zdrava”, “nezdrava” i “neutralna”.
Restoran je puštao muziku različitih žanrova, pojačavajući je i smanjujući. Tokom trajanja eksperimenta, ukupno je prodato 549 jela. Istraživači su ustanovili da je 20% višegostiju naručilo nešto iz kategorije “nezdravo” dok je sa zvučnika dopirala pojačana muzika.
Iako ovo istraživanje može da sugeriše restoranima da budu promoćurniji što se tiče jačine ambijentalne muzike koje puštaju, glavni istraživač ove studije, profesor Dipajan Bisvas kaže da ima i druge posledice.
- Restorani i supermarketi mogu da koriste muziku strateški kako bi podstakli ponašanje gostiju i podsvesno diktirali šta će naručiti – kaže on.
Po rezultatima ove studije, izgleda da je kiosk sa brzom hranom sa koga trešti hevi metal sjajan poslovni potez.