KAKO IH DRUGI NARODI UKRAŠAVAJU: Pogledajte kako izgledaju uskršnja jaja širom sveta!
06/04/2018
ZanimljivostiSvi pravoslavni hrišćani raduju se Uskrsu kao najvećem verskom prazniku i sa radošću pripremaju uskršnja jaja.
Iako Uskrs pada na različite datume, i pravoslavci i katolici drže se ove stare tradicije.
Evo zašto i kako se farbaju jaja u različitim zemljama.
RUMUNIJA
Rumunski hrišćani se drže tradicije, tako da ćete retko videti uskršnja jaja ofarbane u drugu boju osim crvene. Crvena boja simboliše stradanje Hristove i krv koju je prolio za svoj narod, a veruje se o da ima magične moći i da uskršnja jaja u ovoj boji štite od zla.
Iako je osnova crvena boja, preko nje se crtaju razni oblici koji imaju različitu simboliku, tako da su rumunska uskršnja jaja veoma zanimljiva.
GRČKA
U Grčkoj ćete takođe naići na najviše uskršnjih jaja u crvenoj boji, ali i u plavoj, pogotovo u primorskim mestima. Jaja se ukrašavaju prelepim ornamentima.
NEMAČKA
Evo jedne zanimljive činjenice: zapadnjačka ideja o zecu koji leže jaja potekla je od nemačkih imigranata. Njihova deca gradila su gnezdo u koja bi stavljala uskršnja jaja, kao i šargarepe ako zeka ogladni.
Nemci boje svoja jaja sa mnogo detalja i za veruju da ona predstavljaju novi život jer označavaju prekid Velikog posta u kome ne smeju da se jedu.
ŠVAJCARSKA
Običaj razbijanja jaja veoma je popularan u Švajcarskoj. Predstavljen je u obliku igre nazvane „Zwcinzgerie“ u kojoj odrasla osoba drži novčić i gađa uskršnje jaje koje drži dete. Ukoliko mu pođe za rukom da na taj način razbije jaje, može da zadrži i novčić i jaje kao nagradu, a ako promaši dete zadržava novčić i igra se nastavlja dok se jaje ne razbije.
Što se tiče dizajna, Švajcarci vole da koriste biljke za šaranje uskršnjih jaja – kao što i naše bake i dan danas rade.
ITALIJA
Italijanska kultura farbanja jaja za Uskrs je veoma slična Švajcarskoj – koriste veliki broj biljaka kako bi ih dizajnirali.
Ipak, vremenom, čokoladna jaja su polako skoro potisnula tradicionalna kuvana uskršnja jaja. Tokom Uskrsa svi izlozi poslastičarnica puni su pažljivo dekorisanim i izuzetno kreativnim čokoladnim jajima. Neka od njih sadrže i iznenađenje u sebi koje ide može malo ili veoma veliko – od igračkice čak do boce vina.
POLJSKA
Poljaci farbanje uskršnjih jaja shvataju veoma ozbiljno i imaju čak šest načina za njihovo bojenje:
- Pisanki — tkz. pisana jaja, bojena baltičkim procesom
- Kraszanki — jaja bojena biljkama
- Malowanki — ručno iscrtavana jaja
- Drapanki — obojena jaja koja se grebu kako bi se dobio zanimljiv uzorak
- Wyklejanki — jaja ukrašena predivom
- Nalepianki — jaja dekorisana papirom i slamkama
Žene su te koje farbaju jaja, jer se veruje da muškarci donose zlu sreću.
Uskršnje jaje na slici ispod dekorisano je u nalepianki stilu.
FRANCUSKA
U nekim delovima Francuske veruje se da će vas ujesti zmija ako ne pojedete jaje za Uskrs. Drugi krajevi slave Uskrs velikim, bučnim karnevalima i paradama (npr. u Nici), dok neki rade suprotno i utišavaju crkvena zvona u četvrtak pred Veliki petak u znak sećanja na Hristovu smrt.
BRITANIJA
Na uskršnju nedelju skoro sve radnje u Britaniji su zatvorene, a negde se čak održavaju velike manifestacije poput traženja uskršnjih jaja. Popularan običaj među britanskom omladinom je da uskršnja jaja spuštaju niz brdo (kao simbol kotrljanja kamena sa Hristovog groba), a čije jaje se prvo spusti do podnožja pobeđuje.
u Londonu se svake godine održava velika uskršnja parada, a britanska uskršnja jaja slična su italijanskim – napravljena su od čokolade, šuplja su i u njima se nalaze slatkiši ili bombone.