Sećate li se kada ste bili dete, pa su vaši roditelji morali da se dovijaju na razne načine kako bi vas naterali da probate zeleniš? Čak i kada ste odrasli birate da jedete samo ono što vam se sviđa, retko probate nove ukuse i držite se klasike. Zbog toga vas ljudi možda etiktiraju kao izbirljivca, ali vi jednostavno znate šta volite.
Ipak, nauka tvrdi da u tome možda ima nečeg drugog i da su krivac - geni.
Istraživači su otkrili da neka deca, posebno od dve do četiri godine starosti, koja odbijaju da jedu zeleniš nisu izbirljiva i razmažena, već da imaju genetsku mutaciju zbog koje gork ukuse osećaju mnogo intenzivnije nego ostali ljudi.
Nataša Kol sa Univerziteta u Ilanoisu kaže da je sprovedena studija dokazala da su upravo geni ti koji nam daju predizpoziciju koje ćemo ukuse voleti.
- Normalno je da su deca izbirljiva po pitanju hrane. Ipak, ako dete insistira da stalno jede jedan isti obrok, to može biti znak da je nešto ozbiljnije u pitanju i da možda ima ovu genetsku mutaciju – objašnjava ona.
Istraživači su sakupili DNK uzorke 153 mališana, njihovu istoriju dojenja i navika u ishrani. Kod neke dece identifikovali su genetsku mutacije TAS2R38 i CA6 koji su zaslužni za to da deca jednostavno ne vole ukus određenih namirnica.
Doktorka Kol je takođe dodala da roditelji često okrivljuju sebe zato što njihova deca ne žele da “jedu zdravo”, a ustvari glavni krivac za to kod ove dece su ustvari genetske mutacije koje dovode do toga da deca kategorično odbijaju povrće.
Kolova svejedno navodi da još uvek postoji “velika praznina u istraživanju kada deca pređu sa majčinog mleka na hranu koji ostatak familije jede”, tako da je teško utvrditi da li je dete samo ozbirljivo ili ima ovu genetsku mutaciju koja dovodi do preosetljivosti na gorak ukus i samim tim odbijanje konzumiranja povrća.