Retko da postoji neko ko ne voli pastu ili picu. Na ovim i drugim ukusnim specijalitetima, možemo zahvaliti tradicionalnoj italijanskoj kuhinji. Osim što je jedna od omiljenih u mnogim krajevima sveta, postavila je i osnove modernog kulinarstva.
Ukoliko i vi obožavate jela koja potiču iz italije, predstavljamo vam neke zanimljive činjenice o njoj koje možda niste znali.
- Pasta i pica su se tradicionalno u Italiji jele kao predjelo, a salata se takođe jede zasebno pre glavnog jela. Taj običaj se više ne poštuje u užurbanim gradocima, ali salata se i dalje služi odvojeno, sem ako ne naglasite da vam donesu uz glavno jelo.
- Svake godine proslavlja se Svetski dan jedenja italijanske hrane, koji pada na 13. februar.
- Špagete sa ćuftama, poput onih koje jedu Maza i Lunja u popularnom crtaću, ne spadaju u italijanski specijalitet. Nastale su u Americi, od strane italijanskih doseljenika koji su sa rastom standarda, dodali ćufte u špagete. Ćufte su do tada već postojale u Italiji, ali kao posebno jelo bez paste.
- Servirati pastu sa komadićima piletine ili kao da je pasta prilog veliki je greh. Italijanima je pasta predjelo, a piletina glavno jelo i nikako se ne mešaju. Tako da kada na meniju vidite naziv “pasta al pollo”, znajte da to nije tradicionalni italijanski specijalitet.
- U Sjedinjenim Američkim Državama, do 1989. godine italijanska pršuta bila je zabranjena. Isti slučaj je i sa mortadelom koja je zvanično legalizovana tek 2000. godine. Meso zampone, specifičan italijanski specijalitet, još uvek je zabranjeno, iz nepoznatih razloga.
- Paradajz sos počeo je da se servira uz pastu tek u 18. veku.
- Standard za kvalitet paste postavio je u 13. veku poglavar rimokatoličke crkve. On se poštuje i dan danas, a kvalitet paste ne sme zakonski biti ispod tog propisanog standarda.
- Prosečan Italijan za godinu dana pojede 30 kilograma paste, dok je prosek u ostatku sveta oko 5 kilograma po osobi na godišnjem nivou.
- U svetu danas postoji tačno 600 oblika i vrsti italijanske paste.
- Prvu fabriku italijanske paste otvorila je 1824. godine porodica Agnes u blizini Đenove.
- Čuvena pasta "carbonare" je tradicionalno jelo grada Rima.
- 1889. godine. u Napulju prvi put napravljen je specijalitet u kome danas uživa ceo svet – pica.
Ukoliko želite da uživate u pravoj italijanskoj kuhinji u centru Beograda, onda se zaputite u restoran Campo de Fiori. Ovaj autentični italijanski restoran sprema svoje specijalitete po tradicionalnim recepturama koja će zadovoljiti sva vaša čula. Preporučujemo inovaciju koju ne možete probati nigde drugo - picu sa suvim šljivama, koja predstavlja neverovatnu fuziju ukusa.