Složićete se da je muzika deo koji upotpunjava celokupno iskustvo odlaska u restoran. Mrtva tišina gostima budi neprijatnost i koliko god da je ukusna hrana, ostaviće gorak ukus u ustima. Muzika čini da se opustimo i osećamo prijatnije, ali sigurno ste primetili da je u nekim restoranima previše glasna ili brza. To je zato što su restorani uvideli da muzika igra važnu ulogu pri odlučivanju gosta koliko će da potroši i koliko će da se zadrži.
To verovatno nikada niste primetili, ali te sublimativne poruke vaša podsvest registruje i to utiče na vaše ponašanje u rstoranu.
Mi vam otkrivamo nekoliko načina na koji muzika utiče na vas tokom boravka u restoranu, a na koje niste obratili pažnju.
MUZIKA SE SLAŽE SA ENTERIJEROM
Najvažniji deo muzike kada su u pitanju restorani je to što ona upotpunjava i povezuje druge elemente restorana. Kompanije kao što su Starbaks (Starbucks) i Čipotl (Chipotle) razumeju ovo. Oni umaju interne timove koji svaki dan rade na odabiru muzike koja će najbolje oslikati atmosferu koju žele da postignu. I dok muzika ima moć da vas usmeri u određenom pravcu ona vas ne može kontrolisati. Vi i dalje sami donosite odluke. Restorani jednostavno rade sve u svojoj moći da vas usmere u pravcu koji njima najviše odgovara.
Muzika u restoranskom poslu treba da upotpuni i poveže druge elemente restorana i zato je veoma bitno da se slaže sa njegovim konceptom. Zamislite da odete u kineski restoran, a tamo piče narodnjaci – jednostavno ne ide. Internacionalni restorani puštaće muziku u skladu sa ponudom hrane iz zemalja iz kojih ona dolazi, dok naši nacionalni restorani imaju dobru taktiku dovođenja tamburaša.
Umilni zvukove tambura i mogućnost naručivanja pesama koje pogađaju pravo u srce odličan su način da vas navedu da ostanete duže nego što ste planirali.
BRZA MUZIKA
Mnogi restorani ne žele da se dugo zadržavate kod njih, već da brzo poručite, brzo završite obrok i izađete, kako bi došli drugi gosti. Restorani koji posluju po tom principu obrta gostiju i kvantiteta, puštaće bržu muziku. Takav tempo povećava srčani ritam i brzinu udisaja, a sve to vodi do toga da i druge stvari radimo brže. Isto kao što vam u teretani neće pustiti baladu, neko brzu muziku da vas bolje razdrma i motiviše, tako i restorani puštaju ove note da biste brže završili svoj obrok i oslobodili mesto za novog gosta.
GLASNA MUZIKA
Jedna od najčešćih primedbi koju ljudi imaju, a u vezi sa restoranima je da je muzika suviše glasna. Idete u restorane ne samo zbog hrane, nego zato što je to i socijalno iskustvo.
Nažalost, mnogi restorani jačinu muzike ne uzimaju u obzir. Oni „odvrću“ zvučnike i iz istog razloga iz kojeg puštaju brzu muziku – jer gosti brže izlaze.
Sigurno ste bili u nekom restoranu gde je muzika previše glasna i mnogo primedbi gostiju fokusira se baš na to. Odlazak u restoran nije samo zbog hrane, već i zbog socijalnog iskustva – da se družite sa prijateljima, porodicom ili održite poslovni sastanak uz slasan zalogaj. A to ne možete da postignete ako treba da se nadvikujete sa muzikom.
Restorani pojačavaju zvuk iz istog razloga iz koga puštaju brzu muziku – da gosti brže izlaze i da se stalno obrću novi.
KLASIČNA MUZIKA
Ako je restoran skuplji, klasična muzika može da utiče na vaše odluke kada je u pitanju to koliko hoćete da potrošite. Ispostavlja se da klasična muzika u kombinaciji sa klasičnom atmosferom može zapravo dovesti do toga da veće cene doživljavamo manjim nego obično. Iz ovog razloga, restorani koji imaju veliki izbor alkoholnih napitaka obično puštaju klasičnu muziku kako bi se lakše odlučili da kupite skuplju flašu vina uz obrok nego što ste planirali.
"SREĆNA" MUZIKA
Svakom ugostitelju je jasno da će gost potrošiti više novca kada je dobro raspoložen, a muzika je veoma moćno sredstvo za manipulacijom osećanjima. Iz tog razloga, teško da ćete čuti tužne note da sviraju u restoranima – biraju se pesme koje imaju pozitivan uticaj na raspoloženje, koje bude radost i samim tim našu volju da otvorimo novčanik više puta ili naručimo još neku bocu vina.