PUTUJETE U BEČ ZA PRVI MAJ? Pet tradicionalnih austrijskih jela koje morate da probate
26/04/2018
ZanimljivostiPrvi maj je tik iza ugla, a mnogi Beograđani spremaju se da ga provedu van zemlje. Kao i svake godine, Beč je najtraženija destinacija srpskih turista. To uopšte nije iznenađujuće s obzirom na veoma pristupačne aranžmane. Na primer, cena autobuske karte od Beograda do Beča preko sajta autobuskiprevoz.com košta samo 2500 dinara, što biste verovatno potrošili na pravljenje prvomajskog roštilja. Tako srpski turisti za male pare mogu posetiti jedan od najzanimljivijih prestonica Evrope i uživati u prelepoj arhitekturi, ocvetalim baštama, ali i u dobroj hrani.
Ukoliko ste mislili da se austrijska kuhinja vrti samo oko kobasica i piva, to je veoma daleko od istine. Naravno, poznati su po tome, ali Austrija ima još mnogo specijaliteta koje treba da probate kada ste već u poseti toj zemlji.
Wiener Schnitzel (Bečka šnicla)
Već znate šta je bečka šnicla, obzirom da se nalazi na menijima svih restorana nacionalne kuhinje u našoj zemlji. Ipak, iako znate kakvog je ukusa, morate je probati u Beču. To je kao da stranac poseti Srbiju, a ne proba rakiju.
Poreklo ovog jela je vrlo diskutabilno. Neki tvrde da je nastalo u italijanskom gradu Milanu i preneto u Austriju, dok se drugi drže verzije da je bečka šnicla nastala u 18. veku od strane austrijske buržoazije. Svejedno, bečka šnicla postala je veliki deo austrijske kuhinje i kulture. Austrijski zakon nalaže da se bečkom šniclom može zvati samo šnicla koja je napravljenja od telećeg mesa. Ukoliko se koristi svinjsko meso umesto telećeg, u originalni naziv se menja u 'Wiener Schnitzel vom Schwein' (bečka šnicla od svinjskog mesa).
Apfelstrudel (štridla od jabuka)
Kafei su veliki deo lokalne kulture Beča. Dok pijuckate svoju popodnevnu kafu ili čaj, zasladite se bečkom štrudlom od jabuka. Apfelstrudel smatra se tradicionalnim bečkim jelom. To je jedan od najpopularnijih austraijskih dezerta i podrazumeva štrudlu punjenu jabukama, suvim grožđem, šećerom i cimetom. Servira se sa sladoledom od vanile ili sa šlagom.
Tafelspitz
Tafelspitz je vrlo prepoznatljivo austrijsko jelo koje se sastoji od kuvane govedine sa povrćem i začinima. Liči na neku vrstu gulaša, ali ima specifičan i vrlo prijatan ukus. Odličan je da vam zagreje stomak u hladnim bečkim zimama. Tradicionalni način serviranja Tafelspitz-a je zajedno sa supom u kojoj se kuvao. Austrijanci prvo pojedu supu, pa tek onda meso, nikako zajedno.
Sachertorte
Sachertorte je jedan od nesumljivo najukusnijih austijskih dezerta – čokoladna torta sa tankim slojem džema od kajsija, obično sa šlagom na vrhu. Recept je smislio Franc Saher 1832. godine za plemića Klemensa Venzela von Meterniha, a ovaj dezert potom je postao popularno nacionalno austrijsko jelo. Iako se Sachertorte može naći u svim bečkim kafeima i poslastičanicama, navodno se torta po potpuno originalnom receptu sprema samo u hotelu Sacher.
Obzirom na to da se u Austriji svakog 5. decembra slavi Nacionalni dan Sachertorte, to najbolje pokazuje koliko je ovaj slatkiš značajan za ovu zemlju.
Wiener Würstel (Bečka kobasica)
Šta može biti tipičnije za hranu Austrije od bečke kobasice? Možete ih naći svuda po gradu, od štandova brze hrane pod nazivom Würstelstand, sve do renomiranih restorana. Bečka kobasica se tradicionalno jede sa senfom i uz pivo, kako bi se dočarao njen specifičan ukus. U beču ćete primetiti mnogo jela koje sadrže kobasice poput npr. käsekrainer – kobasica punjena sirom, koja se služi u zemički. Uprkos svojoj jednostvanosti, kobasice su najpopularnija hrana koja se jede u Beču.
Primetili ste da se neka jela poput bečke šnicle i saher torte jedu i u našoj zemlji. Obzirom na Austrougarska osvajanja i prisustvo te zemlje u Srbiji, to uopšte nije začuđujuće. Ipak, svi recepti koje osvajači donose u strane zemlje trpe izmene lokalnog stanovništva. Zato iskoristite priliku pri poseti Austrije, probajte tradicionalna jela koja se jedu i kod nas i uverite se ima li znatnih razlika. Možda se prijatno iznenadite i probate nešto što je potpuno drugačije, iako se isto zove.