Imate zakazani poslovni ručak ili večeru? Izlazite sa vama bitnom osobom i želeli biste da ostavite dobar utisak? Niste sigurni kako po bontonu treba da se ponašate i koja su to pravila koja biste trebali da ispoštujete? Ne birite se, imamo odgovore na sva vaša pitanja.
Pravila ponašanja u restoranu ili restoranski bonton se ne razlikuje mnogo od onog koji važi na drugim javnim mestima. Ipak ima onih koji nam često zadaju glavobolju poput gde se stavlja salveta, koji pribor se koristi za šta... Da ne biste više lutali za vas smo izdvojili sve na jednom mestu.
1. Tačnost je vrlina
Kada dogovarate vreme dolaska u restoran budite precizni i potrudite se da ispoštujete dogovor bilo da je u pitanju porodični, ljubavni ili poslovni sastanak. Tačnost je vrlina koju mnogi cene, a složićete se da nije u redu traćiti tuđe vreme. Zato razmislite kad ugovarate vreme i uvek ostavite bar 15 minuta prostora za neke nepredviđene situacije i događaje. Ne dozvolite da se stvori napeta i neugodna atmosfera zbog vašeg kašnjenja. A ukoliko već kasnite obavezno se javite osobi koja vas čeka.
2. Budite ljubazni
Kada uđete u restoran i zauzmete svoje mesto ispoštujte domaćine, u ovom slučaju, konobare i budite ljubazni. Ništa ne košta, a mnogo znači. Iako vam možda nije dan i niste raspoloženi za neku preteranu komunikaciju, nasmejte se, time ćete dati do znanja osoblju restorana da ste prisutpačni i vaspitani. Naručite piće, pogledajte jelovnik i opustite se. Vaša ljubaznost biće uzvraćena i osećaćete se prijatno.
3. Ako ste muškarac budite džentlmen
Kad dočekujete ženu, bilo da je ona vaša poslovna saradnica ili neko ko vas u emotivnom smislu interesuje, budite džentlmen. Primaknite stolicu, uzmite kaput, pobrinite se da se ona oseća kao dama. Prepustite izbor pića njoj, a ukoliko se dvoumi ponudite joj nešto što mislite da bi moglo da joj se svidi. Ne budite previše nametljivi, vaša partnerka će znati to da ceni.
4. Prilikom naručivanja pića prvo pogledajte kartu
Pre nego što pozovete konobara da naručite piće dobro pogledajte kartu pića. Nepristojno je pitati šta sve ima i očekivati da konobar stoji i pola sata vam deklamuje svo piće koje restoran nudi. Takođe, ne morate spominjati koliko ste novca izdvojili za njega, već pogledajte ponudu i cene. Kada budete sigurni šta želite da pijete tek tada laganim pokretima ruke dajte konobaru znak da želite da naručite. Imajte na umu i to da ne ide svaka hrana uz svako piće, pa se shodno onom što planirate kasnije da jedete opredelite za adekvatan aperitiv.
5. Budite strpljivi sa čekanjem hrane
Nakon što ste odabrali šta ćete da poručite kulturno pozovite konobara da preuzme vašu porudžbinu. Nakon toga pokušajte da započnete neku zanimljivu temu i da se prepustite uživanju. Ne budite nestrpljivi u iščekivanju hrane, jer niko ne voli da mu neko cupka za stolom poput malog deteta. Ne dozvolite da vam čekanje unese nervozu, već uživajte u svom piću, atmosferi i budite raspoloženi.
6. Jedite lagano, žvaćite hranu i ne pričajte dok jedete
Kada vaša hrana stigne za sto, lagano uzmite escajg i malim zalogajima uživajte u ukusu koji ste odabrali. Pažljivo jedite, ne dozvolite da vam hrana ispada iz tanjira, ne mljackajte i zlatno pravilo kojem učimo i decu za stolom NIKADA NE PRIČAJTE DOK JEDETE. Napravite kratke pauze u toku jela, pa tad iskoristite priliku da kažete nešto o hrani ili atmosferi u restoranu. Izbegavajte smešne teme ili one koje vas čine nervoznim i nezadovoljnim, jer će vam to pokvariti uživanje u odličnoj hrani. Neki od restorana koji se mogu pohvaliti odličnom atmosferom koja je odlična za porodične i poslovne ručkove su Restoran Mokum, Restoran Klub književnika, kao i Restoran Salon 1905.
7. Osoba koja je inicijator večere ili ručka je ona koja plaća račun
Nepisano pravilo koje se često zaboravlja jeste da je onaj ko poziva na večeru upravo taj koji bi trebao da plati ceh. Često u situacijama kad dođe do plaćanja računa dođe do rasprave o tome ko će da plati, obično svi hoće da plate, što ni malo nije u duhu bontona. Ako želite da izbegnete ovakve situacije možete pre nego što vaš gost dođe dati konobaru karticu i reći mu da kad zatražite račun on to reguliše sa vašom platnom karticom.
8. Pravilno korišćenje pribora za jelo
Iako mnogi ne znaju pravila korišćenja pribora se razlikuju u Evropi i Americi. Zbog toga postoje i dva različnita bontona - američki i evropski. Po evropskim pravilima nož se drži u desnoj, a viljuška u levoj ruci, dok Amerikanci pribor drže u rukama samo dok ne iseku hranu, a onda se viljuška prebacuje u desnu ruku. Možda neprimetno i vi radite ovo po američkim pravilima, ali iako ne, pravilno je i jedno i drugo, mada se kod nas više koristi ovaj evropski način.
9. Položaj pribora na tanjiru govori o vašem (ne)zadovoljnstvu
Kada ste završili ručak potrebno je da znate da pravilno postavite pribor u tanjir, jer to mnogo govori o tome da li ste bili zadovoljni obrokom i uslugom ili ne. Iako mnogi ne znaju, konobari čitaju takve znake. Pribor se stavlja u tanjir, nikako na sto, i to tako da pokajuje pravac koji imaju kazaljke na satu kad je sat između 11 i 12 sati. Viljuška treba da bude okrenuta naopako. Ovako postavljate escajg ako ste zadovoljni hranom, a ukoliko je po vašem mišljenju hrana bila loše ukrstite pribor i tako ga ostavite. Konobar će znati šta je u pitanju.
10. Pri odlasku iz restorana
Nakon što ste proveli prijatno veče ili ručak u nekom od prelepih restorana poput Restorana ID, Restorana Manufaktura ili Tri Šešira, ljubazno se osmehnite konobarima i bez prevelike gužve i buke izađite napolje. Pre nego što napustite restoran pogledajte da li ste sve uzeli sa stola da se ne bi desilo da zaboravite neki od važnih predmeta poput mobilnih telefona, novčanika ili ključeva od kola. Nikome nije prijatno ako mora da se vraća i traži stvari koje je zaboravio. Uz jedno "prijatno" napustite restoran i time zaokružite ovu priču.
Iako su ovo pravila koja su primenljiva u svim restoranima, ipak ima i onih u kojima vladaju neki drugačiji načini ponašanja. Kineski, tajlandski i neki slični restorani imaju neka svoja pravila. Zato se uvek pre nego što zakažete ručak ili večeru raspitajte o kojem restoranu jer reč. Tako ćete imati priliku da se pripremite i ne budete zatečeni ukoliko se njihov bonton razlikuje od našeg.