Sigurno ste čuli da je šafran najskuplji začin na svetu, ali znate li koliko zaista košta i zbog čega? Saznajte ovo i još mnogo toga o ovoj egzotičnoj biljci i začinu koji se dobija od nje.
- Šafran cveta jednom godišnje u razdoblju od dve nedelje.
- Da bi se dobio jedan kilogram ovog začina potrebno je ubrati između 80000-150000 hiljada cvetova šafrana.
- Za berbu je važno da svi cvetovi budu potpuno otvoreni. Branje zahteva spretnost i znanje, jer je neophodno iz cveta istovremeno iščupati glavu sa tučkom, a zatim ih pažljivo poređati na finom situ i osušiti nad užarenim drvenim ugljem ili vrućim pepelom.
- Severoistok Irana je najveći proizvođač ove višenamenske biljke i snabdeva 95 odsto svetskog tržišta.
- Najviše se koristi u persijskoj, indijskoj i turskoj kuhinji, ali je i veoma cenjen sastojak rižota u severnoj Italiji.
- Cena jednog kilograma začina šafran je oko 1000 evra!
- Osim za ishranu, kao začin, šafran se koristi i za bojenje hrane i u medicinske svrhe.
- Koristi se i u medicinske svrhe za lečenje astme, kašlja, bolesti bubrega, nesanice i pervencije raka.
- Međutim, istraživanja su pokazala da, bez obzira na lekovitost, ukoliko se sa njim nesavesno rukuje ili se uzima u prekomernim količinama, može doći do ugrožavanja zdravlja. Dnevna količina šafrana koja se bez rizika sme uneti u organizam je dva do tri grama. Već više od pet grama izaziva tegobe poput osećaja mučnine, povraćanje, sve do ozbiljnih komplikacija.
- Datira još iz vremena pre nove ere i pominje se u Starom zavetu kao najskuplji začin tog doba.
- Pominje se u raznim antičkim spisima, gde se navodi da ga je Kleopatra koristila kao krem za potamnjivanje kože, stari Rimljani šaafranom su ukrašavali postelju mladenaca, Feničani su ga smatrali lekom, a alhemičari su od njega proizvodili zlato... Zlato je, naravno, bilo lažno, ali je imalo pravi sjaj, zbog intenzivne žute boje koju šafran poseduje.
- Zbog te boje njegovo se ime i izvodi iz arapske reči „az-za'fran”, koja znači „biti žut“.
- Zbog izuzetno visoke cene, šafran je često „falsifikovan”. Uglavnom se zamenjuje sa šafranikom ili nevenom, a može da se melje zajedno sa kurkumom.