Banane su jedno od narasprostranjenijih vrsta voća i jedu se u gotovo svim zemljama sveta. Lepo su "upakovane" u čvrstu kora koja ih štiti, pa su lake za transport i smatraju se jednim od najzahvalnijim voćem na svetu. Veoma su zdrave, pune nutrijenata i odličan su zalogaj sa nogu jer su vrlo hranjive. Bilo da volite ili ne ovo divno voće, neke stvari o njemu možda ne znate.
Zato smo sakupili neke najinteresantnije činjenice o bananama:
- Latinski naziv za bananu je musa sapientum, što u prevodu znači „voće mudro čoveka“.
- Banane plutaju u vodi, kao i jabuke i lubenice.
- Najrasprostranjenija vrsta banane koju najčešće srećete po pijacama i supermarketima naziva se Kavendiš banana. Predhodna najpopularnija vrsta banane bila je Gros Majkl, ali je nažalost ta vrsta istrebljena zbog gljivice pod imenom Panamska bolest.
- Neke zemlje poput Japana, koriste vlakna iz biljke banane za pravljenje materijala za šivenje i čak papira.
- Na maratonu u Barseloni, amerikanac Patrik Vingam trčao je obučen u bananu. Njegovo prolazno vreme iznosilo je 2 sata, 58 minuta i 2 sekunde, čime je postao rekorder u najbržem istrčavanju maratona obučen u kostim voća.
- Trakice na bananama imaju sopstveni naziv, ali i svrhu, o čemu više možete pročitati ovde.
- The Banana Club Museum nalazi se u Kaliforniji i predstavlja jednu od svetski najvećih kolekcija posvećenih nekoj voćki. Sadrži više od 17.000 stvari u obliku ili napravljenih od banane.
- Banane su prirodno radioaktivne jer sadrže visoku koncentraciju kalijuma. Tačnije, sadrže kalijum -40 koji je je radioaktivni izotop kalijuma.
- Osim što je hranjivo, cveće banane je vrlo zdravo.
- Preko 100 milijardi banana se pojede godišnje u svetu, što banane stavlja na četvrto mesto najbitnijih poljoprivrednih proizvoda. Prva tri mesta zauzimaju pšenica, pirinač i kukuruz.
- Najviše banana pojede se u Ugandi. U ovoj zemlji godišnje se pojede 227 kilograma po osobi.
- Biljka na kojoj banana raste klasifikuje se kao voće, dok sama banana spada u red bobičastih plodova.