Hajde da budemo iskreni – mnogo je lakše da istresemo kesu zamrznutog brokolija u tiganj nego da prebiramo po gomilama svežeg povrća tražeći savršen brokoli, onda da provedemo vreme u njegovom čišćenju i pripremanju.
Ipak, kada kupimo zamrznuto povrće koje je već iseckano i spremno za pripremu, nekako imamo utisak kao da ono nije isto kao i sveže, zar ne? Čim ga je tako lako spremiti, čini se kao da i nije baš zdrava opcija.
Pa, nauka se baš i ne slaže sa tim.
Godinama se istraživači utrkuju sa raznim studijama koje dokazuju da je zamrznuto povrće ipak zdravije od sveže, samo da bi drugi sproveli studiju koja kaže da je ipak bolje jesti sveže namirnice. I tako u krug.
Najnovija studija možda će objaviti kraj tome.
Tokom duge dve godine istraživači sa Univerziteta Džordžija analizirali su mnogobrojne nutritivne vrednosti brokolija, karfiola, kukuruza, pasulja, graška, spanaća, borovnica i jagoda. Studija je sagledavala njihove vrednosti u svežem, u zamrznutom, i u hlađenom stanju (ako se ove namirnice čuvaju u frižideru).
Po njihovim saznanjima, ovo voće i povrće ima skoro iste nutritivne vrednosti u sva tri stanja, ali da su u nekim slučajevima u zamrznutom stanju te vrednosti bile čak veće.
Što znači da voće i povrće ima iste, ili čak i veće nutritivne vrednosti kada se zaledi. Nivo vitamina, minerala i gvoždža ostaju isti ili se čak povećavaju.
Mada, pre nego što posegnete za zamrznutim povrćem umesto za svežim imajte na umu i ovu činjenicu – istraživanje ove studije finansirala je delom i „Frozen Food“ fonfdacija, kojoj naravno odgovaraju ovi rezultati.
Ipak, studija nosi i neke obećavajuće dokaze – ako je voće i povrće zamrznuto kada je bilo najsvežije (proces zvani „sveže zamrzavanje“), zadržaće sve nutrijente kao i svež zeleniš.
Ne znamo da li kompanije koje proizvode zamrznuto voće i povrće koriste ovaj proces, ali ako imate povrće i voće za koje sigurno znate da je sveže (npr. ubrali ste ga u svojoj bašti), slobodno ga stavite u zamrzivač – ostaće zdravo kao da ste ga upravo ubrali.