Svakom od nas se desilo da nam stomak zakrči u kasne noćne sate. Spavanje sa praznim stomakom nekim ljudima je nezamislivo, a stručnjaci još uvek polemišu da li je bolje preskočiti večernji obrok ili ipak „staviti nešto u kljun“.
Ako jedete neposredno pre nego što odete na spavanje, može se desiti da se stomak muči da razgradi hranu, pa ćete imati nemiran san, sa mogućim bolovima i osećajem težine u abdomenu. Sa druge strane, ako legnete baš gladni, to može izazvati nesanicu i bol u želudcu. Pa šta onda raditi – jesti ili ne pred spavanje?
Jedite kada ste gladni
- Najvažnije je da pratite ritam svoga tela i da jedete kada ste gladni, pa makar to bilo i pred spavanje. Ljudsko telo je savršeno sposobno za varenje hrane u bilo kom delu dana – mišljenje je Erin Dženskis, njujorške dijatetičarke.
Ignorisanje gladi u večernjim časovima može stvoriti loše navike i negativan odnos prema hrani. Po mišljenju ove dijatetičarke, bolje je da nešto malo pojedete nego da spavate sa skroz praznim stomakom.
Birajte zdrave namirnice za večeru
U cilju da smršaju ili sačuvaju svoju liniju, mnogi ljudi vode se narodskom poslovicom: „Večeru daj neprijatelju“. U ovom slučaju, kilaža je glavni razlog zašto ne jedu uveče.
Ipak, važnije od toga kada jedete je šta jedete. Brza hrana, ugljeni hidrati u vidu paste, krompir treba izbegavati za večeru. Osim što dovode do nagomilavanja suvišnih kilograma, ove namirnice su pune šećera koji će vas razbuditi i usporiti metabolizam tokom noći. Ako jedete ovu vrstu hrane, svakako treba da preskočite večeru. Ako pak vodite računa o svojoj ishrani, laki proteini poput belanaca, ribe ili belog pilećeg mesa, u kombinaciji sa salatom, odličan su obrok čak i pre spavanja.
Zdravstveni rizik
Za one koji boluju od dijabetesa tipa 1, preskakanje večere može biti vrlo opasno i dovesti do hipoglikemije. Oni koji pokušavaju da se izbore sa gojaznošću, sa druge strane mogu da oslabe preskakanjem noćnih obroka.
Zlatna sredina za obe kategorije je laka i zdrava večera i dobra organizacija vremenskog rasporeda u toku dana.
Tri balanskirana obroka u razmaku od minimum 4 sata, ubrzaće vaš metabolizam, uticaće da brže gubite kilograme i regulisaće lučenje insulina, a nećete dolaziti u krizu gladi pred spavanje. Grickanje između obroka izbacite. Insulinu posle unosa hrane treba 3 sata da se spusti, a ako stalno nešto jedete, on će biti na visokom nivou što može dovesti do insulinske rezistencije koja ako se ne tretira može da preraste u dijabetes.
Fizička aktivnost
Fizička aktivnost je neophodna za zdrav organizam. Ipak, ako vežbate u kasnim večernjim satima, trening može da vam otvori apetit i da osetite glad pre nego što odete na spavanje. Kako biste to sprečili, trenirajte ujutru ili popodne, kako ne biste imali napade gladi tokom noći. Večernja fizička aktivnost takođe podiže adrenalin, pa ćete možda imati problema sa nesanicom.
Ipak, svačiji organizam je drugačiji. Ako vam prija da vežbate uveče, a pre spavanja ne osećate glad i možete normalno da zaspite, onda samo napred.
ZAKLJUČAK: Umesto da lišavate sebe večere, slobodno jedite pre spavanja, ali pazite šta tada unosite. Salata, belančevine i laki proteini su jedino što bi trebalo da bude deo vaše kasne večere.