Već dugi niz godina, kineska kuhinja je popularna na našim prostorima. Njeni zaštitni znaci su pirinač, soja sos, obilje povrća i vok - tiganj u kome se sprema većina specijaliteta. Ipak, kineska hrana kod nas ne može se uporediti sa hranom koja se stvarno jede u Kini. Iako većina kineskih restorana ima kuvare koji su rođeni Kinezi, oni su svoja jela prilagodili našim ukusima. Na njihovim menijima od mesa ćete naći piletinu, svinjetinu, teletinu i pačetinu, dok bi taj meni npr. u Pekingu, a pogotovo u manjim kineskim mestima, bio mnogo opširniji i uključivao bi razne gmizavce, insekte i glodare, što naše oko, a kamoli stomak ne bi mogao da svari.
Ako planirate put u Kinu, bilo bi dobro da se upoznate šta sve od njihove kuhinje i običaja obedovanja možete da očekujete, a mi smo izdvojili par interesantnih činjenica o tradicionalnoj kineskoj kuhinji koje će vam pomoći u tome.
- Iako zapadnjaci osnovom kineske kuhinje smatraju pirinač, istina je da se on u velikoj količini upotrebljava samo na jugu Kine, dok je na severu zastupljena pšenica i njeni proizvodi.
- Da bi bilo ukusno, Kinezi smatraju da jelo treba da sadrži svih pet ključnih ukusa - sladak, gorak, slan, ljut i kiseo. Svi ti ukusi treba da se savršeno ukombinuju kako bi jelo bilo ukusno i zdravo.
- Po kineskim običajima, hrana se međusobno deli. Svako uz sebe ima svoju činiju pirinča, dok je glavno jelo posluženo na sredini stola i svi ga međusobno dele.
- U Kini je sasvim normalno da se odlazi u kupovinu sa mini frižiderom u ruci kako se hrana usput ne bi pokvarila jer Kinezi kupuju samo sveže namirnice i preziru konzerviranu i smrznutu hranu.
- Po nekim istraživanjima, jedna osoba u Kini tokom života pojede u proseku duplo više voća i povrća nego neki stanovnik zapadnih država.
- Kinezi jedu bukvalno sve što se mrda - insekte, škorpije, zmije, pacove,čak i pse i mačke.
- U Kini je greh bacati hranu, pa se po bontonu jedu čak i riblje kosti.
- Kad smo kod ribe, u Kini se ona sprema na čak 13 načina. Dobro čitajte jelovnik jer osim barene, pržene, pohovane, možete dobiti i rubu ukiseljenu u turšiji ili sirćetu.
- Velika verovatnoća je da ćete ribu dobiti celu, jer Kinezi veruju da serviranje ribe na taj način donosi sreću.
- Svi organi životinje se koriste u ishrani, čak i ključala krv!
- Kinezi takođe smatraju da je greh jesti voće kome tada prirodno nije sezona. Npr. jabuke u januaru isl.
- Kineska hrana je mekana i iseckana na sitne komadiće da bi mogla da se jede kineskim štapićima jer svaki drugi pribor za jelo Kinezi smatraju varvarskim.